Sprzęt

Bezpieczne czyszczenie igły - płyn Audio Technica AT607

Tomasz Pniewski
Tomasz Pniewski
14.04.2020
Żadnemu wielbicielowi płyt winylowych nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest higiena płyt winylowych, ich odpowiednio częste mycie i przecieranie odpowiednimi szczoteczkami. Niestety wielokrotnie zapominamy o ważnym elemencie bezpiecznego odsłuchiwania płyt. Mowa oczywiście o igle gramofonowej.

Wymaga ona z naszej strony ogromnej dbałości. Powinniśmy ją czyścić nawet po przesłuchaniu 3-5 stron płyt! Dzięki temu zapewnimy sobie wysoką jakość dźwięku, a płyta przetrwa bardzo długo. Czym jednak czyścić igłę oraz jak to zrobić? Możemy użyć w tym celu pędzelka od tuszu do rzęs oraz płynu do czyszczenia płyt. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy izopropanol rozpuszcza klej, którym diament przytwierdzony jest do wspornika. Poza tym gumowe zawieszenie igły również nie za bardzo lubi ten składnik. 

Dużo bezpieczniejsze jest zakupienie dedykowanego płynu, sprzedawanego wraz ze szczoteczką. Audio Technica  sprzedaje taki komplet pod nazwą AT607. Jest to 60 ml buteleczka specjalnej, bezpiecznej dla igły substancji, która doskonale usuwa brud z igły. W zestawie znajduje się też wygodna, mała szczoteczka. Użycie tego preparatu jest bajecznie proste: po wyjęciu namoczonej szczoteczki przecieramy kilka razy igłę, po czym zostawiamy do odparowania. Istotne jest, by ruchy szczoteczką wykonywać tylko od nasady igły do do jej czubka, nigdy odwrotnie. 

Jeśli chcesz zakupić ten preparat, zapraszamy na stronę salonu Audio Forte.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.