Sprzęt

Protip #10 - skacząca igła

Alicja w Krainie Winyli
Alicja w Krainie Winyli
16.03.2020
Protipy Psychosondy - krótko i rzeczowo rozwiązujemy winylowe problemy.

Problem: Igła skacze po płycie. Jak ją zmusić do współpracy?

Rozwiązanie: Jest to jeden z najpopularniejszych problemów. Może pojawić się już na samym początku użytkowania gramofonu, ale może i zaskoczyć starych wyjadaczy. Jakie są przyczyny tego, że igła zaczyna tracić kontakt z płytą?
Powodów może być bardzo dużo. Na samym początku powinniśmy sprawdzić, czy gramofon jest wypoziomowany. Duże odchyły od punktu wyjściowego mogą doprowadzić do zapętlania się igły albo jej drastycznego uciekania na podstawkę.
Gdy już wykluczyliśmy taką możliwość, warto zobaczyć, czy nasza igła jest czysta. Brudna igła ma utrudniony kontakt z rowkiem. Gdy brudu zbierze się już dostatecznie dużo, to nie ma możliwości, byśmy prawidłowo odtworzyli płytę.
Jeżeli po umyciu igły oraz płyty problem nie ustępuje, powinniśmy ponownie ustawić nacisk oraz antiskating. Bardzo możliwe, że przypadkowo zmieniliśmy nacisk, przez co wkładka zamiast na 1.5 grama pracuje na nacisku 0.5 grama. Jeżeli problem nie znika, powinniśmy - o ile mamy taką możliwość - zmienić wkładkę albo igłę na inną i zobaczyć, czy to w niej leży problem.
Gdy nasze próby rozwiązania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, czeka nas wizyta w serwisie. Może okazać się, że uszkodzenie jest poważniejsze i coś stało się z łożyskowaniem ramienia, okablowaniem albo systemem antiskatingu. 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.