Sprzęt

Protip #12 - nieprawidłowe obroty

Alicja w Krainie Winyli
Alicja w Krainie Winyli
30.03.2020
Protipy Psychosondy - krótko i rzeczowo rozwiązujemy winylowe problemy.

Problem: nieprawidłowe obroty

Rozwiązanie: Rozwiązanie tego problemu może być bardzo proste. Jeśli jednak postawimy złą diagnozę, spędzimy nad nim długie godziny. 

Jeżeli nasz gramofon ma napęd paskowy, powinniśmy zacząć od sprawdzenia kondycji paska. Popękany, sparciały, poszarpany, rozciągnięty - w każdym z tych przypadków wymaga wymiany. Jeśli chodzi o gramofony z napędem bezpośrednim, problem ten nie występuje. W gramofonach z kółkiem napędowym powinniśmy zobaczyć, czy idler nie jest nadto zużyty. Następnym krokiem jest test tzw. "wolnego talerza" - przy odłączeniu elementów napędowych, takich jak pasek i kółko idlera, a w przypadku gramofonów DD, należy robić to przy wyłączonym zasilaniu. Talerz, po wprawieniu w ruch, powinien kręcić się kilkanaście sekund, nie wydając przy tym niepokojących dźwięków. Jeżeli jednak jego ruch jest utrudniony, należy sprawdzić łożysko. Często wystarczy kilka kropel oleju silikonowego, a nawet... oleju silnikowego. 

Jeżeli jednak problem nie leży w tych elementach, należy przejść do drugiego możliwego źródła problemu, jakim są potencjometry oraz przełączniki obrotów. Przez lata potrafią się solidnie zabrudzić, przez co ich praca może być wadliwa. Jeżeli czujemy się dobrze w majsterkowaniu, możemy sami rozebrać potencjometr i go wyczyścić. Nie psikajmy go jednak żadnymi preparatami czyszczącymi - przez chwilę będzie dobrze, ale problem powróci ze zdwojoną siłą (i kosztami). 

Często nasze gramofony nie mają z zewnątrz żadnej regulacji, ale znajduje się ona od spodu gramofonu, pod talerzem. Możemy wtedy wyregulować obroty. Warto mieć do tego plastikowy stroik, jednak i bez niego damy sobie radę. Odwiedzenie serwisu będzie konieczne, jeżeli pomimo naszych starań gramofon dalej będzie miał nieodpowiednie obroty. Prawdopodobnie został uszkodzony system kontroli obrotów. Możemy mieć też do czynienia z usterką silnika. W gramofonach łódzkiej Foniki bardzo często przepala się żarówka z układu kontroli obrotów oraz uszkodzeniu ulega fotorezystor rpp 131.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.