Nawet najlepsza wkładka nie zagra dobrze na zużytej igle. Musimy się liczyć z tym, że kiedyś nadejdzie moment jej wymiany. W tym tekście pominiemy wymianę igły we wkładkach piezoelektrycznych, ponieważ stanowią one marginalny procent rynku, a poza tym w przypadku tych produkowanych obecnie, procedura wymiany igły jest bliźniacza do wkładek MM.
Jak wymienić igłę we wkładce MM? Jest to bardzo prosta czynność. Na samym początku należy zdemontować headshell - o ile w przypadku naszego sprzętu da się to zrobić - gdyż ułatwi nam to naszą misję. Jeżeli w twoim gramofonie jest to niemożliwe, będziesz musiał zachować szczególną ostrożność.
Ważne! Do wymiany igły we wkładce nie używamy żadnych narzędzi, a szczególnie takich, które są ostro zakończone. Sposób wymiany różni się w zależności od producenta. Większość firm ma jednak wspólny patent: igłę należy pociągnąć w swoją stronę, tak jakbyśmy chcieli ją wyciągnąć z wkładki. Niektóre przetworniki mogą stawiać opór, a inne bez problemu oddadzą nam starą igłę. Należy pamiętać, by igłę łapać po bokach plastikowej obsadki. Nigdy nie należy dotykać metalowego wspornika ani samej diamentowej końcówki. Jeżeli igła wyposażona jest w ochronny daszek, powinien on być opuszczony. Zapewni to dodatkową ochronę. Igłę należy dopchnąć do samego końca, tak by spasowała się z resztą obudowy.
Niektóre wkładki - np. niektóre modele Audio-Technica, czy Piezo - mają igłę mocowaną od spodu. Jak poznać, że nasza wkładka ma taki typ mocowania? Najlepiej oglądając nową igłę. Jeżeli widzimy, że element wchodzący do wkładki, jest prostopadły do samego wspornika, oznacza to, że prawdopodobnie igła będzie mocowana od spodu. Należy zwrócić też uwagę na zakończenie obudowy igły. Może znajdować się tam plastikowy ząbek. Należy zaczepić go o tylną ściankę w otworze wkładki i "zapiąć" igłę, dociskając ją do góry. Problemy zaczynają się, jeżeli posiadamy wkładkę typu MC. Większość z nich wymaga wymiany igły w profesjonalnym serwisie.