Winyle

10 najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów cz.2

Adrian Senecki
Adrian Senecki
17.12.2015

W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy na Psychosondzie przegląd winylowych wersji 10 najlepiej sprzedających się albumów w historii muzyki. Dolna piątka tego zestawiania okazała się jedyną w swoim rodzaju mieszanką legendarnych zespołów rockowych, gwiazd disco i country.Przed Wami pierwsza piątka. Czy wiesz już, kto znajdzie się na czele zestawienia?

5. Meat Loaf - Bat Out of Hell / ok. 43 mln

Meat Loaf, a właściwie Michael Lee Aday, to amerykański muzyk i aktor, którego kariera jest najlepszym dowodem na to, że właściwie wszystko jest możliwe. Włącznie z nagraniem jednego z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów przez artystę, któremu kontraktu na jej nagranie odmówiła prawie każda licząca się wytwórnia płytowa w Stanach z uwagi na to, że nie było w nim rzekomo komercyjnego potencjału. Artystę, którego nietypowy styl bycia znajdował więcej prześmiewców niż fanów.

Gdy jednak w 1977 roku Cleveland International Records w końcu zdecydowała się na niego postawić, efektem okazał się „Bat Out Of Hell” – jeden z najbardziej charakterystycznych rockowych albumów swojej epoki. Z „nieśmiertelnikami” napisanymi przez Jima Steinmana, takimi jak zaskakujący „Hot Summer Night”, szczery „Two Out of Three Ain't Bad”, czy tytułowy „Bat Out of Hell”.

Najsłynniejsze dzieło Meta Loafaa na winylu ukazało się wielokrotnie, po raz ostatni w latach 2008 i 2010 w zremasterowanej wersji. Ja jednak polecam rozejrzenie się za starszymi wydaniami z lat 70-tych i 80-tych od Cleveland, które na Discogs można nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze. Jeśli zdecydujesz się z kolei na zakup nowego egzemplarza tego klasyka, dołączysz do ok. 200 tysięcy osób, które wciąż robią to co roku, stale powiększając już imponującą liczbę jego nabywców.

4. Whitney Houston / Various artists - The Bodyguard / ok. 44 mln

Tragicznie zmarła w roku 2012 Whitney Houston do historii muzyki przeszła przede wszystkim jako jeden z najpotężniejszych kobiecych głosów w zbiorowej świadomości słuchaczy muzyki popularnej. Soundtrack do filmu „Bodyguard” z roku 1992 nie tylko mocno się do tego przysłużył, ale można go wręcz uznać za moment, w którym Whitney dołączyła do wąskiego gron diw.

Niewielu zapewne ostało się takich, którzy nie są w stanie przywołać takich klasyków jak „I Will Always Love You”, „I'm Every Woman”, czy „I Have Nothing”. Piosenek, które mniej lub bardziej niezdarnie śpiewać próbowały (i próbują) legiony niedoszłych gwiazdek pop i uczestników programów telewizyjnych. A jest co przywoływać, gdyż wspomniane piosenki doskonale wykorzystują potencjał, który drzemał w głosie Whitney. Docenili go nie tylko fani, których portfele pozwoliły się mu znaleźć w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów w historii, ale także krytycy, dzięki którym zdobył Grammy za Album Roku 1994. Swoją drogą, na albumie znaleźć można kilka piosenek wykonanych także przez innych artystów. Czego wcześniej nie wiedziałem.

Ten stosunkowo młody jak na tę listę album można łatwo trafić w na czarnym krążku w naprawdę dobrej kondycji i w całkiem przystępnej cenie - mowa oczywiście o wydaniu Arista Records z roku 1992.

3.  Pink Floyd  - The Dark Side of the Moon / ok. 45 mln

W przeciwieństwie do Meat Loaf, gdy 1 marca 1973 Pink Floyd wydawał swój ósmy album „The Dark Side of the Moon”, był już zespołem cieszącym się znakomitą popularnością i uznaniem. Mimo to nie obyło się bez odważnych zmian. Ich najnowszy krążek postawił na krótkie i chwytliwe  piosenki. Charakterystyczna okładka jak zwykle jednak zaprojektowana została przez Storma Thorgersona. Album promowały kawałki „Money” i „Time”, które na zawsze zapisały się w historii jako jedne z największych przebojów grupy.

Sukces był natychmiastowy. Dość powiedzieć, że album utrzymał się kilkanaście lat (od 1973 do 1988) na najważniejszym amerykańskim zestawieniu albumów Billboard.

Pomijając muzyczny kunszt Pink Floydów, niewiele jest albumów, które doczekały się tak bogatej liczby wydań. Wśród nich znajdziecie wydania winylowe z okazji 30-tej i 40-tej rocznicy ukazania się albumu. Jeśli jednak okażą się dla was za drogie, zawsze możecie wyposażyć się w jeden z kilku tysięcy używanych egzemplarzy różnych wersji dostępnych na Discogs.

2. AC/DC - Back in Black / ok. 50 mln

Swój siódmy album „Back in Black” AC/DC wydało ledwie kilka miesięcy po śmierci Bona Scotta, głównego wokalisty. Muzycy rozważali nawet rozwiązanie grupy. Ostatecznie jednak dokończyli na Hawajach nagrania z nowym wokalistą, które zaowocowały albumem o mocno sugestywnym z uwagi na okoliczności tytule.

Wydany rok po „Highway to Hell”, „Back in Black” ukazał się w momencie, gdy pozycja tej australijskiej rockowej grupy na światowych rynkach była już dość mocno ugruntowana. Jednak i tak wyniósł ją on na zupełnie nowe wyżyny popularności z kawałkami takimi jak „You Shook Me All Night Long” i tytułowe „Back in Black”.

Album doczekał się wielu wydań na winylu, ostatni raz oficjalnie w roku 2009. Dużą popularnością cieszy się zremasterowana edycja z 2003 roku wydana przez Epic Records. Na Discogs znajdziesz też setki używanych egzemplarzy, w tym z roku 1980.

1. Michael Jackson - Thriller / między 51-65 mln

Wydany w 1979 roku przez Michaela Jackson album „Off the Wall” zdobył uznanie krytyki i osiągnął sprzedaż kilkunastu milionów egzemplarzy. Dla niemal każdego artysty taki wynik byłby ogromnym sukcesem. Jackson potraktował go jednak jako porażkę i szybko, ponownie z Quincym Jonesem, zabrał się za kolejne wydawnictwo.

Owocem ich kolejnej współpracy był wydany w 1982 roku album „Thriller”, który wstrząsnął przemysłem muzycznym, popularyzując teledyski i otwierając wrota MTV przed czarnoskórymi artystami oraz dosłownie zawładniając listami przebojów. Tytułowy utwór, napisane przez samego Jacksona „Billie Jean” i „Beat it”, i duet z Paulem McCartney'em „The Girl is Mine” to tylko niektóre z piosenek, do których we wczesnych latach 80-tych tańczył niemal każdy.

Choć oficjalne statystyki sprzedaży podają liczby między 50 a 70 milionów egzemplarzy, niektóre odważne szacunki mówią o nawet ponad 100 milionach sprzedanych sztuk, co czyniłoby „Thriller” zupełnie bezkonkurencyjnym, komercyjnym gigantem. Jego pozycję dodatkowo wspiera wydana w roku 2012 rocznicowa edycja „Thriller 25”, zawierająca, prócz oryginalnych piosenek, nowe wersje niektórych z nich nagrane ze współczesnymi gwiazdami popu.

Na uwagę fanów winylowego brzmienia zasługuje na pewno wydanie „Thriller 25” z 2008 roku, na którym znajdą oryginalne piosenki, utwory z sesji nagraniowej, które nie znalazły się ostatecznie na krążku z roku 1982, oraz współczesne remiksy z udziałem m.in. Kanye'ego Westa i Akona.

Co sądzicie o dziesięciu najlepiej sprzedających się albumach w historii? Zaskoczeni? Posiadacie już któreś z nich w swojej winylowej kolekcji? Uważacie, że znalazły się w tym miejscu zasłużenie?

Źródła:
1. Discogs.com
2. Everyrecordtellsastory.com
3. Amazon.com

Czytaj także:  Cz. 1 artykułu "10 najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów" 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.