Winyle

Jak przechowywać płyty winylowe?

Adrian Senecki
Adrian Senecki
02.05.2013

Przechowywanie płyt winylowych to kwestia o wiele istotniejsza, niż mogłoby się zdawać. Jednocześnie jednak nie ma w tym nic skomplikowanego. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nasze płyty były bezpieczne i mogły służyć nam przez wiele lat.

Winyle przechowujemy ustawione w pozycji pionowej

Ta zasada to absolutne minimum. Jeśli bowiem ułożymy nasze płyty poziomo ("na stos"), ciężar tych znajdujących się na górze wywoła silny nacisk na płyty ze spodu, doprowadzając do ich odkształcenia. Należy zdać sobie sprawę, jak bardzo o to łatwo. Nie trzeba nawet dodawać, co stanie się z jakością i wartością takiej odkształconej płyty...

Pokój muzyczny, dedykowana szafa...nie? To może chociaż specjalne miejsce na półce:)

Dla wielu kolekcjonerów płyty winylowe to coś więcej niż znakomity nośnik muzyki. Mają dla nich ogromną wartość sentymentalną, przypisują im nawet właściwości magiczne:) Z tego też powodu nie tylko słuchanie winyli, ale także przechowywanie winyli może przerodzić się w swoistą celebrację. Niektórzy poświęcają swojej kolekcji cały pokój, w którym wykonane na zamówienie urocze mebelki tworzą harmonijną całość z plakatami ulubionych zespołów, instrumentami muzycznymi itp. Wróćmy jednak z krainy snów i spójrzmy prawdzie w oczy - nie każdy może sobie pozwolić na taką ekstrawagancję. Na szczęście Twoim płytom wystarczy solidna szafka. Odpowiedni mebel można kupić w zwykłym sklepie meblowym, na Allegro bądź w wyspecjalizowanym sklepie muzycznym. Ważne, by wielkość jego komór pasowała do Twoich płyt. Warto pomyśleć o takim rozmieszczeniu płyt, by na "grzbiecie" mebelka można była postawić gramofon. To rozwiązanie wygodne i estetyczne.

Papierówki, kopertówki...

Okładki oraz koperty wewnętrzne i zewnętrzne to kolejny ważny aspekt przechowywania winyli. Powszechnie radzi się, by zawsze wymienić kopertę wewnętrzną (w której przechowywana jest płyta) po umyciu zabrudzonej płyty. Warto zainwestować w koperty z folią antystatyczną. Pomogą one uchronić płytę przed wspomnianymi wyżej papierówkami bądź kopertówkami - drobnymi zarysowaniami powstałymi w wyniku nieodpowiedniego używania kopert. Nie zapominajmy też o okładkach. One także stanowią ważną część słuchania muzyki na płytach gramofonowych. Są efektowne i nierzadko całkiem drogie. Warto więc o nie zadbać. Najlepiej zakładając na nie specjalne folie ochronne, które ochronią je przed większością drobnych uszkodzeń. Zarówno koperty wewnętrzne, jak i zewnętrzne możemy kupić w specjalnych sklepach muzycznych. To wydatek rzędu 50-100 złotych za 100 sztuk.

Podsumujmy

Pozycja pionowa, odpowiedni mebel i właściwe koperty. Chyba nie jest to aż tak trudne:) Nie zapominajmy o tym, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie płyt winylowych. To kolejny krok do cieszenia się zadbaną kolekcją przez długi czas.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2025 Portal Winylowy. All rights reserved.