Wywiady

Frank Balzuweit (Technics): dźwięk Technicsa i Lamborghini

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
19.08.2024

O tym, jak doszło do współpracy marek Technics oraz Automobili Lamborghini, o najbliższych premierach sprzętu japońskiego producenta, o tym, co wyróżnia współczesne gramofony Technics oraz o diagnozie rynku winylowego rozmawiamy z Frankiem Balzuweit - Senior Product Managerem Technics Europe.

Marcin Mieszczak: Technics SL-1200M7B – edycja gramofonu stworzona z Automobili Lamborghini to kolejna nietypowa propozycja marki dla miłośników winyli. Jak doszło do tej intrygującej współpracy? 

Frank Balzuweit: Nawiążę do mojego przemówienia otwierającego pokaz High End w maju 2024 roku. Pomimo tego, że nasze marki pochodzą z zupełnie innych rynków, patrząc wstecz na ich około 60-letnią historię, zarówno Automobili Lamborghini, jak i Technics łączą liczne podobieństwa. Angażujemy się w wiodący rozwój technologiczny, wykorzystujemy unikalne pomysły, aby zapewnić klientom niezapomniane doświadczenia, jesteśmy także bezkompromisowi w podejściu do produkcji.

Dźwięk to kolejny charakterystyczny element dla obu marek. Z połączenia fascynacji, jaką zapewniają dźwięki silników sportowych samochodów Lamborghini i bogatego doświadczenia audio prezentowanego w naszych rozwiązaniach, obie marki starają się rozwijać dźwięki, które stymulują klienta.

Współpraca między Technics i Automobili Lamborghini została ustalona na 2 lata w pierwszym etapie (ostatecznie ma zostać przedłużona). Początkowa reakcja rynku i popyt przekroczyły nasze oczekiwania. Technics aktywnie zaopatruje wszystkich polskich resellerów i przewidujemy wystarczającą dostępność tego modelu na sezon jesienny.

Za Wami także współpraca z marką Red Bull, która zaowocowała dawno wyprzedaną serią Technics SL-1210MK7R. Czy macie na oku kolejne marki, z którymi chętnie stworzylibyście unikatowe edycje Waszych gramofonów? 

Jako wiodąca marka w świecie audio, zawsze szukamy kreatywnych koncepcji brandingowych podkreślających wysoką jakość i wyjątkowość naszych produktów. Jednak takie koncepcje muszą być postrzegane jako wyjątkowe, dlatego ważne jest, aby nie powtarzać ich w zbyt krótkich odstępach czasu, w przeciwnym razie wyjątkowość ucierpi i stanie się regułą, a nie wyjątkiem. Na razie nie mamy żadnych konkretnych planów dotyczących współpracy w zakresie cross-brandingu.

Czy możesz zdradzić czy w najbliższym czasie czekają nas jakieś premiery od Technicsa, które zainteresowałyby miłośników płyt winylowych? 

Tej jesieni będziemy świętować premierę dwóch nowych, ekscytujących produktów Technics. Zostaną one oficjalnie ogłoszone podczas dnia prasowego IFA 5 września w Berlinie. Bądźcie więc czujni!

Technics to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych marek w świecie gramofonów od lat 70. Ile tego starego Technicsa jest w dzisiejszych Waszych produktach oraz co wyróżnia współczesne produkcje?

Dzisiejsze systemy gramofonowe Technics z napędem bezpośrednim posiadają wiele znaczących ulepszeń w porównaniu do starszych modeli do 2010 roku. Oto niektóre z nich:

- bezrdzeniowe silniki napędu bezpośredniego w różnych wersjach: 1) pojedynczy wirnik/pojedynczy stojan 2) podwójny wirnik/pojedynczy stojan 3) podwójny wirnik/podwójny stojan;

- zaawansowana kontrola prędkości za pomocą enkodera hybrydowego lub enkodera optycznego, którego zasada działania wywodzi się z odtwarzaczy Blu-ray firmy Panasonic;

- solidna jak skała obudowa gramofonu w różnych stopniach jakości, od 2-warstwowej do 4-warstwowej, wykorzystująca aluminiowy odlew ciśnieniowy w połączeniu z ABS (akrylonitryl-butadienostyrol-kopolimer), BMC (Bulk Molding Compound) i ciężką gumą dla dodatkowego tłumienia drgań;

- talerze gramofonowe wykonane z odlewu aluminiowego w konstrukcji 2- lub 3-warstwowej;

- nasze najnowsze konstrukcje gramofonów wyposażone są w rewolucyjną technikę sterowania silnikiem o nazwie ΔΣ(Delta-Sigma)-Drive, opartą na technologii w pełni cyfrowego przetwarzania sygnału z modulacją Delta-Sigma, stosowaną we wzmacniaczach cyfrowych Technics. Technologia ta pomaga drastycznie zmniejszyć wibracje silnika i poprawia proces śledzenia, zapewniając lepszą jakość dźwięku.

A na co zwracają szczególną uwagę osoby kupujące obecnie Wasze produkty? I czym - oprócz wyjątkowego brandu - przyciągacie współczesnych klientów?  

Jedną z najbardziej unikalnych technologii gramofonów Technics jest rzeczywiście napęd bezpośredni. Zdecydowana większość dzisiejszych producentów gramofonów nadal stosuje napęd paskowy. To właśnie sprawiło, że Technics stał się sławny jako marka "gramofonów dla DJ-ów", ponieważ dzięki napędowi bezpośredniemu gramofony stały się znacznie bardziej wytrzymałe, (prawie) bezobsługowe i mogły być używane do technik takich jak "scratchowanie", co uczyniło je sławnym narzędziem pracy dla DJ-ów na całym świecie. Poza tym nasze gramofony, dzięki niezwykle precyzyjnemu napędowi bezpośredniemu i technologiom sterowania silnikiem, mają bardzo wysoki stosunek sygnału do szumu i bardzo niski poziom dudnienia, co czyni je najlepszymi w swojej klasie. Tak więc, poza tradycyjnym, legendarnym stylem, który charakteryzuje każdy gramofon Technics, istnieje wiele technicznie doskonałych cech, które sprawiają, że nasi klienci wybierają gramofon Technics zamiast jakiegokolwiek innego gramofonu.

Śledzicie z pewnością rynek winylowy i to w dodatku z bardzo ciekawej perspektywy - producenta sprzętu. Jak go diagnozujecie i jaką przewidujecie dla niego najbliższą przyszłość?

Na dzień dzisiejszy nie możemy precyzyjnie przewidzieć tendencji w branży winylowej w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jednak rynek winyli jest obecnie mniej więcej stabilny, po niewielkim spadku tempa wzrostu w ciągu ostatnich 12-18 miesięcy. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że kultura winylowa pozostanie stabilna w nadchodzących latach. Obok streamingu cyfrowego, który wciąż stabilnie rośnie, winyl może być formatem nr 2, który przetrwa. Rosnąca liczba producentów gramofonów na całym świecie potwierdza to założenie. Dzięki naszemu stabilnemu obecnemu biznesowi gramofonowemu i naszemu dobremu udziałowi w rynku w tej grupie produktów, jesteśmy bardzo pewni, że będziemy głównym graczem w tej dziedzinie w nadchodzących latach.

Dowiedz się więcej o gramofonie Technics SL-1200M7B

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.