Newsy

Ahimsa na podwójnym winylu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
05.01.2024

Rusza preorder dwupłytowego albumu warszawskiej grupy AHIMSA "Słońce świeci dla wszystkich", wydanego przez Refuse Records. zawierającego nagrania z lat 1991-1992. Większość materiału pojawia się na winylu po raz pierwszy.

Warszawska Ahimsa była jednym z najważniejszych zespołów niezależnej sceny hardcore początku lat 90., wymienianym jednym tchem z Apatią, Inkwizycją czy Schizmą. Zespół wystartował w 1989 roku i był jednym z pierwszych w pełni wegetariańskich kolektywów na polskiej scenie. Byli również jednym z pierwszych krajowych i jednym z nielicznych europejskich zespołów wyznających w tym czasie zasady abstynencji i straight edge. W ich przekazie dominowały tematy poszanowania praw zwierząt, ekologii, humanizmu, samorealizacji oraz promowanie zasad non-violence. W czasach transformacji ustrojowej, kiedy przemoc gwałtownie wybuchała na koncertach i na ulicach, był to bardzo śmiały, jeśli nie rewolucyjny postulat.

Brzmienie Ahimsy od początku odbiegało od krajowych standardów. Muzycy zasłuchiwali się w świeżych i progresywnych hardcore'owych płytach, wydawanych w drugiej połowie lat 80. przez Dischord Records czy Alternative Tentacles Records, w tym albumach Fugazi, Verbal Assault, Beefeater czy Rhythm Pigs.

Prezentowany album dokumentuje okres działalności zespołu przed wydaniem studyjnych płyt w większej "nie-scenowej" wytwórni. Zawiera nagrania zarejestrowane w latach 1991-92, opublikowane wcześniej na wydanej własnym sumptem kasecie "Słońce świeci dla wszystkich" oraz winylowych epkach: nagranej wspólnie z Ex pertem z Inkwizycji "Ahimsa i Ex pert" wydanej w Harmony Records i "Sami przed sobą" 7" wydanej w Heartcore Records. Mastering wykonany w zdecydowanej większości z oryginalnych taśm jest dziełem Smoka i Mario / Studio As One.

Do wydawnictwa dołączony jest booklet z tekstami, archiwalnymi zdjęciami, plakatami z tras i koncertów. Przewidywany nakład wynosi 400 egzemplarzy.

Album dostępny jest w preorderze na stronie Refuse Records.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.