Newsy

Taylor Swift rekordzistką brytyjskiego rynku winyli w 2023

Portal Winylowy
Portal Winylowy
03.01.2024

Znamy już statystyki sprzedaży płyt winylowych w Wielkiej Brytanii za rok 2023. Ich niekwestionowaną królową jest Taylor Swift: premiera reedycji jej albumu "1989" spowodowała największy wzrost sprzedaży winyli na brytyjskim rynku od ponad 30 lat.

Jak podaje The Telegraph za komunikatem BPI (British Phonographic Industry), w minionym roku Brytyjczycy kupili prawie 6 milionów płyt winylowych, czyli o 12% więcej, niż w roku 2022. Liczba ta stanowi największy wzrost sprzedaży od początku lat 90. XX wieku.

Duży udział w rekordowym wyniku ma Taylor Swift: reedycja jej albumu "1989 (Taylor's Version)" była w 2023 zdecydowanie najlepiej sprzedającym się krążkiem. Warto zaznaczyć przy tym, że płyta pojawiła się w sprzedaży dopiero w październiku - marsz na szczyt rocznej listy bestsellerów zajął jej więc mniej, niż kwartał! Dużym zainteresowaniem brytyjskich słuchaczy cieszyły się także nowe albumy Eda Sheerana, Lany del Rey, Lewisa Capaldi i The Rolling Stones. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również ponadczasowe klasyki - albumy "Rumours" Fleetwood Mac i "Dark Side of The Moon" Pink Floyd.

Z opublikowanych danych wynika ponadto, że Brytyjczycy chętnie obdarowują winylami swoich bliskich: sprzedaż czarnych płyt w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie sięgnęła 250 000 egzemplarzy, co jest najlepszym tygodniowym wynikiem sprzedażowym zarejestrowanym od roku 2000.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.