Newsy

Voyager Golden Record - ziemska edycja w 40 rocznicę wysłania winyla w kosmos

Portal Winylowy
Portal Winylowy
05.10.2016

W 40 rocznicę wysłania w kosmos na pokładzie dwóch statków kosmicznych Voyager I i Voyager II „złotego winyla”, trzech zapaleńców postanowiło dzięki crowdfundingowej akcji podarować ludzkości to, co w 1977 NASA wysłała w kosmos. Do tej pory Golden Record był jedynie darem dla obcych cywilizacji, muzyczną wizytówką naszej planety, lecz ludzkość tak naprawdę nie miała okazji zapoznać się z tym przekazem. Aż do teraz. Już wkrótce będzie można kupić ekskluzywne wydanie Voyager Golden Record. Kosmiczna sprawa.

GOLDEN RECORD - MIĘDZYGALAKTYCZNY LIST

Na każdym ze statków wysłanych przez NASA w 1977 roku w przestrzeń międzygalaktyczną umieszczono po jednej złotej płycie winylowej. Na powierzchni Golden Record wytłoczono graficzną instrukcję obsługi, gdyby przypadkiem trafiła kiedyś w ręce (?) przedstawicieli innych cywilizacji.

Graficzna prezentacja nadruku umieszczonego na winylu wysłanym w kosmos. Źródło: Strona projektu "Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition" na Kickstarter.com

W kosmos została wyniesiona historia Ziemi wyrażona za pomocą dźwięków i obrazów. W tym dziwnym kolażu znalazła się muzyka z różnych epok i kultur, zakodowane obrazy obiektów. I tak obok Bacha umieszczono dźwięki ptasiego trelu i odgłosy płaczącego dziecka. Umieszczone zostały na niej także pozdrowienia aż w 55 językach świata. Płyta była, a w zasadzie wciąż jest, grającą wizytówką naszej planety. Czy to, czym ludzkość chciała się pochwalić 40 lat temu nie uległoby w dniu dzisiejszym zmianie?

Więcej informacji o Golden Record znajdziesz na stronie NASA/JPL. Możesz tam posłuchać pozdrowień ludzi i wsłuchać się w wyselekcjonowane dźwięki Ziemi.

VOYAGER GOLDEN RECORD

Z inicjatywą uczczenia w tak niezwykły sposób 40 rocznicy wysłania w przestrzeń kosmiczną statków powietrznych Voyager wyszedł Timothy Daly i Lawrence Azerrad oraz Lawrence Azerrad. Za pośrednictwem platformy Kickstarter prowadzą akcję crowdfundingową. Produktem finalnym ma być ekskluzywny box set Voyager Golden Record, który pojawi się na rynku w sierpniu 2017 roku, czyli dokładnie w 40. rocznicę wysłania Voyagera w kosmos. Wersja najbardziej rozszerzona ma zawierać epicką kolekcję trzech winyli oraz zestaw dodatkowych materiałów graficznych. A wszystko w stylowym boxie.

Źródło: Strona projektu "Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition" na Kickstarter.com

Za remastering dźwięku będzie odpowiedzialny Timothy Ferris, producent Golden Record z 1977 roku. Tym razem będzie miał do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt w studiach nagraniowych USA. Jak zapowiadają inicjatorzy akcji: „Zdecydowana większość środków pozyskanych z tej historycznej reedycji zostanie przeznaczona na pokrycie niemałych kosztów produkcji, licencji i tantiem.”

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.