Newsy

Historia Górnego Śląska w gitarowym brzmieniu - Wojciech Ciuraj "Tryptyk Śląski"

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
02.10.2023

Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich Wojciech Ciuraj - kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, tekściarz i producent - podjął się próby opowiedzenia burzliwej historii Górnego Śląska za pomocą gitarowego brzmienia. Jako Ślązak, a także historyk z wykształcenia, płynnie połączył świat sztuki i nauki w wyjątkowym, interdyscyplinarnym projekcie nazwanym „Tryptyk Śląski”.

W setną rocznicę każdego z trzech Powstań Śląskich ukazywały się kolejno „Iskry w Popiele”, „Dwa Żywioły” i „Kwiaty na Hałdzie” - koncept-albumy inspirowane wydarzeniami sprzed 100 lat. Każda część trylogii to autonomiczna muzyczna opowieść, w ramach której mogli się spotkać najlepsi śląscy muzycy reprezentujący nieraz bardzo odległe od siebie gatunki. Płyty te okazały się wielkim sukcesem w naszym kraju, gdzie „Tryptyk

Śląski” został okrzyknięty jednym z najambitniejszych projektów rockowych ostatnich lat, a także za granicą, czego dowodem są świetne recenzje w takich krajach, jak Holandia, Kanada, Niemcy czy Francja. Wojciech Ciuraj promował ten materiał między innymi na koncertach w Japonii, gdzie albumy doczekały się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na płytach składających się na „Tryptyk Śląski” byli między innymi Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Marian Dziędziel, Piotr Schmidt, Abradab, Karolina Skrzyńska i Marta Wajdzik.

Już 8 października o godzinie 17 w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach odbędzie się wyjątkowy koncert „Tryptyk Śląski Symfonicznie”. Kompozycje składające się na powstańczą trylogię wybrzmią na deskach gliwickiego teatru w zupełnie nowych, symfonicznych aranżacjach, za które odpowiada Dawid Makosz – aranżer, pianista, absolwent dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespołowi Ciuraja towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha, a gościem specjalnym koncertu będzie absolutna legenda polskiej muzyki – Józef Skrzek.

Wojciech Ciuraj jako kompozytor miesza gatunki i style nieustannie szukając nowych form wyrazu. „Tryptyk Śląski Symfonicznie” to spotkanie ambitnej muzyki rockowej z klasyką, a także wszystkich składowych tak zwanego „śląskiego brzmienia”. W magicznej przestrzeni Ruin Teatru Victoria przeszłość, przyszłość i teraźniejszość scalą się w jedno udowadniając, że prawdziwa sztuka wymyka się muzycznym szufladkom.

Bezpłatne wejściówki do nabycia w kasach teatru:

ul. Dolnych Wałów 3, wt-pt. 10.30 – 18.00, tel. 32/231-80-38

ul. Nowy Świat 55/57, godzinę przed wydarzeniem, tel. 32/232-13-39

Przeczytaj recenzję "Tryptyku Śląskiego" na Portalu Winylowym.
Przeczytaj wywiad z Wojciechem Ciurajem na Portalu Winylowym.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.