Winyle

19 najchętniej czytanych tekstów na Psychosondzie

Marcin Kreczmer
Marcin Kreczmer
15.10.2019
"50 błędów w „Grze o tron”, których prawdopodobnie nie zauważyłeś", "10 zaskakujących operacji plastycznych", "12 interesujących faktów z życia Madonny"...

Może to i prawda, że najróżniejszego rodzaju zestawienia to chyba najpopularniejszy clickbait w Internecie. Jest coś w ludzkiej psychice, co sprawia, że lubimy wyliczenia i z ciekawością wchodzimy na stronę o tematyce, która niezbyt nas nawet interesuje. No ale kto oparłby się „27 dowodom na to, że istnieje życie na innych planetach”? Albo „37 sposobom na przyrządzenie bakłażana”?

Tak więc trochę z przymrużeniem oka, ale też i trochę na poważnie przedstawiamy zestawienie 19 najchętniej czytanych tekstów Psychosondy*. To, że część tych artykułów znalazła się tak wysoko w rankingu, nie było dla nas niespodzianką, ale niektóre pozycje zupełnie nas zaskoczyły.

19. W samym centrum winylowego świata

Listę otwiera fenomenalny wywiad z Adamem Gałkiem – kierownikiem tłoczni winyli WM Fono, w którym dzieli się z nami tajnikami biznesu. Czyta się jednym tchem. Nic dziwnego, że artykuł znalazł się w tym zestawieniu.

18. Słownik winylowy

Na liście nie mogło zabraknąć winylowego słownika. Dzięki niemu żaden nowicjusz nie da plamy w konwersacji ze starymi wyjadaczami.

17. Płyta winylowa - jak ją przechowywać?

Artykuły poradnikowe zawsze cieszą się wyjątkowo wysoką popularnością. Tutaj dowiecie się, jakich błędów nigdy, przenigdy nie popełniać oraz jakie są najlepsze sposoby na bezpieczne i wygodne przechowywanie płyt. Na pewno nie na leżąco. Ani koło zlewu. Albo w garażu obok akumulatora i płynu do spryskiwaczy. Albo pod poduszką (nawet kiedy bardzo, bardzo kochamy tę płytę).

16. Płyn do mycia płyt winylowych

Dlaczego płyty winylowe tak szybko się brudzą? Jak o nie zadbać? Czy można samemu stworzyć skuteczne i bezpieczne specyfiki do mycia winyli? Jasne, że tak! Ten artykuł jest naładowany po brzegi czystą merytorycznością: radami, przepisami i wskazówkami „step by step”. Nic, tylko czerpać pełnymi garściami.

15. 7 rzeczy, które powinny znaleźć się w dobrym sklepie płytowym

Każdy z pewnością dołożyłby do tej listy jakąś drobnostkę od siebie. Ja na przykład widziałbym w moim sklepie marzeń skórzaną wygodną kanapę, z której nie chciałoby się nigdy wstać. Nie zaszkodziłby też niewielki barek. Skoro u barbera można napić się whisky, to dlaczego nie w sklepie płytowym?

14. Technics - historia gramofonowej legendy

Powrót tej legendarnej marki na rynek gramofonowy uczciliśmy przypomnieniem fascynującej historii gramofonów Technicsa. Jeżeli ktoś nie jest fanem historii ani technicznych szczegółów, to tekst i tak go wciągnie. Nawet typowy humanista przeczyta z zainteresowaniem.

13. Rodzaje wkładek gramofonowych

Wiemy, że od wyboru wkładki zależy bardzo wiele. A że to kosztowny element gramofonu, ważne jest, żeby przy jej kupnie decyzję podjąć świadomie. Tutaj znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie, żeby wybrać wkładkę dla siebie. Po prostu dobry, fachowy tekst. Kropka.

12. Elektryzowanie się płyt - jak sobie z nim radzić

Ach, te natrętne, złośliwe i nieustępliwe ładunki elektrostatyczne, które potrafią doprowadzić nas do szaleństwa. Żeby tylko istniały jakieś sposoby na ich zneutralizowanie... Mamy na to kilka pomysłów.

11. Czy da się kupić gramofon za 300 zł?

Ten tekst wzbudził ogromne zainteresowanie. Choć od publikacji minęło już kilka miesięcy, to nie traci na popularności. A jaka jest odpowiedź? Kupimy coś na chodzie za 300 złotych?

10. Kultowe polskie gramofony - część 1

Mimo przeciwności polski rynek audio dawał sobie radę nawet w najtrudniejszych okresach. Nie wiem jak wam, ale mi się łezka w oku kręci, kiedy wracam do tego artykułu.

9. Tłoczenie płyt winylowych - krok po kroku

Kolejne spotkanie z Adamem Gałkiem z tłoczni WM Fono to kolejna porcja specjalistycznej wiedzy o winylach. Arkana tłoczni winylowych to temat fascynujący każdego miłośnika winyli, a dzięki reporterskiemu zacięciu autora tekstu - Tomasza Pniewskiego - dostajemy materiał wysokiej klasy, który na dodatek jeszcze dobrze się czyta. Nic dziwnego, że ten artykuł znalazł się w pierwszej dziesiątce naszego zestawienia.

8. 7 polskich winyli, dzięki którym na pewno nie będziesz bogaty

Pisałem na początku o hipnotyzującej mocy zestawień. I faktycznie ten tekst cieszy się ogromną popularnością. Ale nie tylko z powodu chwytliwego tytułu. Lista została skompilowana z dużą dawką poczucia humoru i kolekcjonerskiej wiedzy. Podczas czytania uśmiech nie zejdzie wam z twarzy nawet na moment.

7. Brzmienie winyli

Wywiady mają to do siebie, że czyta się je łatwo i przyjemnie. Tak jest i w przypadku tego tekstu. Paweł Ładniak z Bemol Mastering Studio wprowadza nas w tajniki dobrego brzmienia. Od czego zależy czystość dźwięku na nagraniu? Czy cyfrowy mastering i analogowy nośnik współgrają ze sobą? Czy „digitalizacja” płyt analogowych to czyste zło?

6. 7 wyjątkowo irytujących zdarzeń dla kolekcjonera winyli

Nie wiem, czy też tak mieliście, ale przy czytaniu tego artykułu, każdy z punktów budził we mnie żywe emocje i prawie zmysłowe wrażenia. Trzaski, rysy, zapach stęchlizny, klej na okładce... Brrr...

5. 7 wartych polecenia wkładek gramofonowych do 600 zł

Znów pojawia się temat wkładek. Tym razem autor zagłębia się w konkretne modele, których cena nie przekracza 600 złotych. Jasny, konkretny i przystępny poradnik dla każdego.

4. Rysa na płycie winylowej? Nic straconego!

Tekst opublikowaliśmy na Psychosondzie niedawno, a od razu wskoczył do czołówki. Nic dziwnego. Kto nie chciałby się dowiedzieć, jak uratować przyjaciela, który zdaje się wydawać już ostatnie tchnienie?

3. 40 minut ciszy wytłoczonej na winylu

Przyznaję się, że przygotowując to zestawienie, byłem zupełnie zaskoczony niesłychaną popularnością tego krótkiego artykułu. I szczerze mówiąc ciągle drapię się po głowie.

2. 7 nowych, przystępnych cenowo gramofonów, które warto kupić

Choć materiał o tym, czy da się kupić gramofon za 300 złotych był popularny, to jednak większość naszych czytelników stąpa twardo po ziemi. Dlatego tekst o przystępnym cenowo sprzęcie (gdzie najtańszy kosztuje 2000 złotych), wywindował się na drugie miejsce listy.

1. Plusy i minusy sprzedaży winyli w dyskontach

No i wreszcie Jedynka! Najpopularniejszym tekstem okazał się artykuł o sprzedaży winyli w dyskontach. Proszę, nie pytajcie dlaczego. Internet czasami rządzi się swoimi prawami.

*W zestawieniu zrezygnowaliśmy z wywiadów „Vinylowa5”, ponieważ musielibyśmy tutaj wymienić chyba wszystkie i to w samej czołówce.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.